sobota, 10 maja 2014

Jak dopasować klamkę do drzwi?

Klamki są jednym z tych akcesoriów, bez którego drzwi nie mogłyby pełnić swojej podstawowej funkcji. Z zasady wybieramy najpierw model drzwi, kolor okleiny, a dopiero w końcowym etapie dobieramy klamki. Jaki rodzaj klamki wybrać do modelu drzwi tak aby całość była spójna, a klamka była przysłowiową „kropką nad i” zakupionego produktu?...








Klamka powinna współgrać ze stylem drzwi:

Drzwi tzw. klasyczne będą dobrze komponować się z klamkami z długimi szyldami.
Drzwi w stylistyce nowoczesnej lepiej będą współgrać z klamką z szyldem okrągłym lub kwadratowym.
Im większe i masywniejsze są drzwi, tym ich klamka powinna być większa.

Kolor klamki a kolor drzwi:

W tym wypadku wiele zależy od gustów i upodobań. Jeśli w swoich wnętrzach preferujemy stonowane i „bezpieczne” kolory i aranżacje wówczas warto wybrać taki kolor klamki, aby pasował on do koloru skrzydła drzwi. Z drugiej strony jeśli lubimy wyróżniające się dekoracje wnętrz warto aby dobór klamki odbył się na zasadzie kontrastu, aby stanowiła ona wyraźny akcent w danym pomieszczeniu.
Zestawienie koloru drzwi z kolorem klamki najlepiej sprawdzać przystawiając klamkę do kolorów próbek oklein. W doborze koloru klamki warto zwrócić uwagę na zastosowane w drzwiach kolory zawiasów i okuć, tak aby klamka również do nich pasowała.

Jeden rodzaj klamek do jednego modelu drzwi:

Jeśli już zdecydujemy się na jeden rodzaj klamki to kupując kilka sztuk takich samych drzwi (lub bardzo zbliżonych z jednego modelu) np. do korytarza w mieszkaniu to wszystkie z tych drzwi powinny mieć takie same klamki (również wlicza się w to odcień koloru klamki – matowy lub świecący).

Dodatki w mieszkaniu:

Jeśli we wnętrzach domu znajdują się meble z charakterystycznymi uchwytami warto zastanowić się nad doborem klamek, które będą z nimi współgrać.

Funkcjonalność:

Wybierając klamkę, warto ją „przetestować”, czyli po prostu sprawdzić jak „pasuje ona do jego ręki”. Dobrze jest się zastanowić czy wybrane przez nas klamki nie mają krawędzi, o które możliwe, że (przynajmniej na początku) my lub małe dzieci, możemy się niechcący uderzyć.

źródło: blogporta.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz