sobota, 11 stycznia 2014

Zastosowanie drzwi przesuwnych.

Bardzo często podczas urządzania mieszkania zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które nie zabrałoby nam za dużo miejsca a jednocześnie oddzieliłoby lub zamknęłoby pomieszczenia. Szukamy wtedy drzwi, które otwarte schowają się za jakiś mebel czy wjadą w ścianę pozwalając nam na wykorzystanie przestrzeni zajętych przez tradycyjne drzwi. Chcąc zaoszczędzić miejsca oraz uzyskać podziału pomieszczeń można wykorzystać rozwiązanie oparte na systemach przesuwnych naściennych lub chowanych w ścianę. Systemy w komplecie posiadają już skrzydła i nie różnią się one niczym od drzwi tradycyjnych poza brakiem zawiasów czy pochwytem. Dlatego producenci oferują szeroki wybór skrzydeł tradycyjnych jak i przesuwnych w tym samym modelu.



Zazwyczaj drzwi przesuwne są już ujęte w projekcie domu ale można zdecydować się na nie także podczas remontu mieszkania. Do wyboru mamy system przesuwny naścienny, który nie wymaga naruszenia muru ponieważ drzwi przesuwne umieszcza się na prowadnicy przymocowanej do ściany. Natomiast system chowany w ścianę wymaga już budowy ścianki z karton gipsu.

Zanim przystąpimy jednak do montażu drzwi przesuwnych naściennych należy zwrócić uwagę czy ściana, na której będą leżały drzwi jest równa oraz czy obok otworu jest wolne miejsce na ścianie nie mniejsze niż szerokość skrzydła. Miejsce to powinno być pozbawione obrazów, włączników światła czy kinkietów ponieważ będą one uniemożliwiały swobodne przesuwanie skrzydła.

Taki system naścienny najczęściej składa się ze skrzydła drzwi przesuwnych w formie bez przylgowej wraz z profilem stabilizującym i odpowiednim pochwytem drzwiowym, szyny aluminiowej wraz z wózkami przesuwu oraz elementami montażowymi i maskownicy – karnisza /w kolorze skrzydła drzwiowego/. Standardowo szyna do systemu przesuwnego dla drzwi „70” i „60” jest długa na 150 cm, dla drzwi „80” – 180 cm, a dla drzwi „90” – 200 cm. Nośność ciężaru takiej szyny może wynosić nawet 135 kg, wykorzystuje się ją wtedy zarówno do montowania skrzydeł drzwiowych jak i szklanych przegród przesuwnych. Dodatkowymi elementami drzwi przesuwnych mogą być tunelowa zabudowa ościeżnicą regulowaną i belka odbojowa. Przed przystąpieniem do wykończenia otworu pod montaż drzwi przesuwnych należy się zastanowić czy otwór ma być zabudowany ościeżnicą regulowaną – tunelem, czy wystarczy zabudowa i ładnie położona gładź. Obie propozycje są właściwe i nie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie systemu, raczej stanowią o wyglądzie estetycznym ściany.

Jeśli wybierzemy natomiast system przesuwny drzwi chowanych w ścianę należy mieć świadomość, że po dostawieniu ścianki z płyt karton gipsowych zakrywającej drzwi z prowadnicą, powstanie z jednej strony uskok grubości skrzydła i osłaniającej jej ścianki. Jeśli chcemy aby uskok ten nie był widoczny należy zabudować ściankę z karton gipsu na całej płaszczyźnie co spowoduje pomniejszenie pomieszczenie oraz zwiększy koszty montażu drzwi przesuwnych o budowę ścianki. Wykonanie takiej zabudowy ma jednak zalety ponieważ drzwi przesuwane będą wtedy bardziej stabilne oraz bardziej wyciszone niż te bez zabudowy a ponadto zbudowana, równa ściana daje możliwość aby zawiesić na niej półki, obraz czy postawić fotel, komodę czy jakiś mebel.

Systemy przesuwne, jakie najczęściej wykorzystuje się w stolarce drzwiowej, wykonane są w całości z aluminium i w zależności dla jakich skrzydeł bez przylgowych /60, 70, 80, 90, 100 cm/ występuje w szerokości od 128 cm do 208 cm i wysokości 211,5 cm.

Decydując się na drzwi przesuwne ważne jest aby pomiarów pod zabudowę systemu wykonała firma specjalizująca się w montażach jak również samo montowanie lepiej pozostawić odpowiedniej ekipie. Bardzo często nieprawidłowy montaż powoduje problemy z późniejszym użytkowaniem drzwi dlatego lepiej od razu zainwestować w fachową usługę.




















Źródło: voster.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz