sobota, 4 stycznia 2014

Jaki typ drzwi wewnętrznych wybrać?

Decydując się na zakup drzwi wewnętrznych często zastanawiamy się nad ich różnicą i stajemy przed wyborem tworzywa z jakiego są wykonane.

Kiedyś drzwi robione były jedynie z litego drewna naturalnego bejcowane lub lakierowane na kolor odpowiadający wystrojowi wnętrza. Zamawiane u stolarza, wykonywane według własnego pomysłu, pod wymiar, ręcznie rzeźbione lub klasyczne. Jednak ich modele ograniczone były najczęściej do drewna z jakiego były wykonane, tj. dąb czy sosna oraz do kolorów lakierów jakimi były pokrywane...

Ponadto drzwi drewniane ze względu na wypaczanie i ciężar nie zawsze były odpowiednie...



Dziś potrzeby klientów są inne, bardziej wyszukane i nowoczesne dlatego producenci stolarki drzewnej zaproponowali kilka możliwości zamiany faktury drzwi drewnianych.

Idealną odpowiedzią dla struktury drewnianej jest fornir, nazywany także naturalną okleiną fornirowaną. Wykonuje się go z cienkich płatów drewna „odwiniętego” z pnia w sposób trochę przypominający obieranie skórki z jabłka. Takie płaty spaja się w wysokiej temperaturze i nakleja na materiał z jakiego mają być wykonane drzwi. Z zewnątrz fornir zabezpieczony jest wielowarstwowym lakierem z filtrem UV, który chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zmniejsza wybarwianie się drzwi pod wpływem promieni słonecznych. Drzwi fornirowane dzięki swoim właściwościom, mającym odzwierciedlenie w układzie słojów, kolorystyce czy wybarwieniu przypominającym naturalną strukturę, znalazły akceptację u zwolenników drzwi drewnianych.

Inną naturalną okleiną, którą pokrywa się materiał z jakiego wykonane są drzwi to obłóg. Jest to luksusowa wersja forniru ponieważ jest grubsza i odporniejsza na uszkodzenia. Wykonywana jest tak samo jak fornir z naturalnego drewna.

Innym materiałem, którym powlekane są drzwi to różnego rodzaju laminaty i okleiny syntetyczne. Strukturą podobne są do naturalnego drewna i bardziej lub mniej wytrzymałe na warunki zewnętrzne. Wśród laminatów można wyróżnić folię drewnopodobną, okleinę CPL oraz okleinę Decor. Okleiny te składają się z trzech lub czterech sprasowanych na gorąco warstw papierów nasączonych specjalnym klejem, pokrytych warstwą odpornego na ścieranie i działanie wilgoci lakieru z żywicy melaminowej. Wszystkiego rodzaju okleiny i folie, które mogą mieć rozmaite kolory i wzory powlekane są na materiałach wykorzystywanych do konstrukcji drzwi, najczęściej są to płyty HDF i MDF.

Konstrukcja drzwi płytowych składa się z ramy wykonanej z klejonego warstwowo drewna iglastego lub płyty MDF. Wypełniona stabilizująco tak zwanym plastrem miodu wykonanym ze sztywnego i odpornego na nacisk papieru lub płytą wiórową otworowaną pokrytą dwiema płytami HDF, która może być oklejona folią lub lakierowana. Natomiast przy drzwiach ramowych, wszystkie elementy drzwi ( ramiaki pionowe, poziome, pośrednie) wykonane są z oklejonego MDF. Dużą zaletą drzwi w całości wykonanych płyty MDF jest ich sztywna, stabilna i masywna konstrukcja wytrzymała na uderzenia mechaniczne. Zaletą natomiast drzwi z wypełnieniem papierowego plastra miodu jest ich niewielki ciężar i ich niska cena.

Wybierając zatem drzwi wewnętrzne mamy do wyboru tak dużą gamę kolorystyczną ile jest oklein powlekanych na drzwi. Producenci wzbogacają swoje oferty o coraz to nowe wzory, kolory czy modele dlatego łatwiej jest teraz wybrać takie drzwi, które będą komponowały z każdą aranżacją. Dzięki wzbogacanej przez producentów oferty o coraz to bardziej wyszukane okleiny, można wybrać drzwi imitujące drewno, np. jesion, akacja, limba, buk, olcha, wiśnia, dąb, orzech w różnych odcieniach oraz kolory drewna tropikalnego, np. wenge.

Źródło: www.voster.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz